דרונט דיגיטל
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בניית אתרים נגישים

האם הקדשתם מחשבה לנושא נגישות האתר? קרוב לשליש מגולשי האינטרנט הינם גולשים הסובלים ממגבלה פיזית כלשהי, המקשה עליהם לגלוש באינטרנט - עיוורון צבעים, קשיים מוטוריים שונים, ליקויי ראיה, בעיות אורטופדיות, בעיות שמיעה ועוד.

אלו הם גולשים רבים ובוודאי שלא תרצו לפספס אותם כגולשים וכלקוחות פוטנציאליים של האתר שלכם.

בניית אתרים נגישים עבור אותם בעלי מוגבלויות נקראת "הנגשת אתרים" והיא נעשית בהתאם לתקנים שונים להנגשת אתרים אשר פורסמו בשנים האחרונות על ידי ארגונים העוסקים בנושא.

 

מי יהנה מהנגשת אתר האינטרנט?

אוכלוסיית האנשים עם המוגבלות נחלקת לקבוצות הבאות:

  • מוגבלות פיזית - בין אלה מוגבלויות ביידיים המקשות על תפעול העכבר והמקלדת.
  • מוגבלות ראייה - החל מעיוורון מוחלט, דרך לקויות ראייה ועיוורון צבעים וגוונים ועד הרכבת משקפיים.
  • מוגבלות שכלית - בין אלה בעיות בהבנה, קשיי קריאה.
  • מתקשים מסוגים אחרים - לדוגמא לקויות למידה, שפה, בעיית קריאה, יכולת הבנה של שפה פשוטה, קשיי התמצאות באתר, קשיי תפעול, חוששים מטכנולוגיות ועוד.

בסקר שערכה חברת מיקרוסופט עלה כי קהל זה מוערך בכ- 25% מהאוכלוסיה.

הקמת אתרים נגישים - כמה זה עולה?

בניית אתרים נגישים משמעותה התייחסות לנושא ההנגשה בכל השלבים של הקמה. אין זה אומר כי הדבר ייקר משמעותית את הפרויקט, ומנתוני עמותת נגישות ישראל העוסקת בקידום נגישות ועצמאות הנכים בישראל עולה כי התוספת התקציבית של לבניית אתרים נגישים אינה עולה על 2% מהעלות הכוללת של פרויקט .

כמובן שפעולות הנגשה לאחר שהאתר כבר נבנה, יעלו יותר ולכן מומלץ בחום לקחת בחשבון נושא זה בתחילתו של כל פרויקט .

רמות נגישות

ישנן מספר רמות נגישות, הנבדלות האחת מהשנייה בכמות העזרים שהן מחייבות ובסוגי המוגבלויות שעזרים אלו מסייעים להתגבר עליהן בגלישה באינטרנט. הנחיות הנגישות מתפרסמות על ידי W3C ולאחר שהן יצאו בגרסה 1.0, לפני מספר שנים, הם הופיעו לאחרונה בגרסה 2.0 המחודשת. ניתן לבצע בניית אתרים בשלוש רמות נגישות שונות:

1. רמה בסיסית -  רמת נגישות בסיסית כוללת פתרונות תחליפיים לשימוש בצבעים, טקסטים חלופיים לקישורים, השמשת דפים גם כאשר סקריפטים מסוימים אינם נקראים, שימוש במסגרות, הימנעות מאפקטי טקסט מסוימים, סימון טבלאות, ציון שפת הדף בקוד וכלים נוספים פשוטים להטמעה.

2. רמה בסיסית פלוס - בניית אתרים ברמת נגישות בסיסית פלוס כוללת את כל הכלים שנכללו ברמה הבסיסית, ובנוסף אליהם שימוש בגיליונות עיצוב, תכנון Header נכון, שימוש בערכים יחסיים, הימנעות מעדכונים והפניות אוטומטיות, תקנים לבניית טפסים, הימנעות מחלונות קופצים וכלים נוספים.

3. רמה גבוהה - כאשר בונים אתר ברמת נגישות גבוהה כוללת את כל הכלים שנכללו ברמה הבסיסית והבסיסית פלוס, ובנוסף קישורים טקסטואליים למפות תמונה, מידע תמציתי של טבלאות נתונים, סרגלי ניווט וכלים מתקדמים נוספים.

דרונט מתמחה בתחום בניית אתרים נגישים בשלושת רמות הנגישות.

דברו איתנו
צור קשרדלג על צור קשר

נשמח לשמוע ממך

מלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
*
checked
עבור לתוכן העמוד

© כל הזכויות שמורות,1999-2018, דרונט דיגיטל. אין לעשות שימוש בחומר המופיע בדף זה ללא אישור מראש מבעלי זכויות היוצרים.